PROGRAM "TARCZA"
Program „Tarcza” organizowany jest w ramach Programu Poprawy Bezpieczeństwa Miasta Jaworzna, który w swym głównym założeniu zmierza do:
1. poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców miasta Jaworzna,
2. wzrostu prestiżu instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa publicznego,
3. zmiany postaw mieszkańców, polegających na zdecydowanym reagowaniu na wszelkie przejawy zła.
„Tarcza”, jako jeden z elementów programu poprawy bezpieczeństwa, ma na celu ograniczenie wybryków chuligańskich oraz dewastacji i kradzieży mienia komunalnego i spółdzielczego. Chuligaństwo, wandalizm i drobna przestępczość nie jest problemem typowym tylko dla Jaworzna, ale dotyczy także innych miast, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Tolerowanie takich zdarzeń obniża jakość życia mieszkańców, a w efekcie prowadzi do wzrostu przestępczości ciężkiego gatunku oraz poczucia zagrożenia.
Program „Tarcza” zakłada, że na „złą drogę” wchodzi się małymi krokami: „dziś wybita szyba jutro skradziony samochód” lub parafrazując: „od wybicia szyby w samochodzie przez napad na sklep po morderstwo”. Eskalacji problemu można przeciwstawić się jedynie wspólnymi siłami, zarówno władz lokalnych, policji, prokuratury, sądu, a przede wszystkim mieszkańców. Społeczeństwo musi zacząć reagować na wszelkie przejawy zła, a instytucje wymiaru sprawiedliwości powinny traktować drobne przestępstwa na równi z poważnymi. Dla żadnego rodzaju wykroczenia nie może być wytłumaczenia,
dlatego też wprowadzamy zasadę „zero tolerancji” dla wszystkich łamiących prawo.
„Tarcza” w fazie początkowej skupi się przede wszystkim na eliminowaniu zdarzeń związanych z:
-
dewastacjami przystanków autobusowych;
-
niszczeniem elewacji budynków, klatek schodowych, wind;
-
kradzieżami i dewastacją znaków drogowych i tablic ogłoszeniowych,
-
kradzieżami elementów metalowych (kratek ściekowych, ciągów ciepłowniczych, elementów konstrukcji mostowych, pokryw studzienek kanalizacyjnych);
-
niszczeniem kontenerów, koszy na śmieci;
-
niszczeniem i kradzieżami mienia administratorów budynków mieszkalnych (klamki, drzwi, żarówki, części metalowe, wycieraczki, wodomierze, itp.).
Wymienione powyżej przypadki łamania prawa mają wielki wpływ na ogólny wygląd naszego miasta i są przyczyną ogromnych strat dla budżetu miasta, mienia spółdzielczego, zakładowego i prywatnego.
WSZYSCY WEŹMY UDZIAŁ W PROGRAMIE TARCZA.
TO NASZE MIASTO, NASZ DOM I NASZE BEZPIECZEŃSTWO!